• English (English)
  • العربية (Arabic)

شرکت سیمان ساوه

محیط زیست سیمان ساوه

اصل پنجاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

«در جمهوری اسلامی حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می گردد . از این رو فعالیتهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است »

خداوند منان را شاکریم که نعمت های الهی را در حد کمال و به نیکو ترین صورت خلق نموده و در اختیار مان قرار داده است و اگر با نگاهی ویژه به همه نعمت های خداوند بنگریم ، خواهیم دید که خداوند زیباترین خلقت خود را در طبیعت و محیط زندگی ما انسانها بوجود آورده. محیطی که ما آنرا به نام محیط زیست می شناسیم . در واقع عناصر موجود در محیط زیست تجلی ذات مقدس خداوند است و از حرمت و قداست خاصی برخوردار است .بر این اساس حفظ و مهم شمردن محیط زیست بر همه جوامع بشری تکلیف است و این نه تنها از نظر عقلی، عملی است پسندیده ، بلکه از نظر شرعی نیز جزء موکدات به شمار می رود . عقل حکم   می کند که محیطی پاکیزه ، زیبا و با کیفیت داشته باشیم و شرع نیز همین را در قرآن، احادیث و روایات معصومین (ع) بیان می نماید .اما از آنجائیکه ما خلقت انسان را هدفمند وآبادانی زمین راتکلیف انسان می دانیم، در می یابیم که انسان برای رفاه و زندگی مناسب با استفاده از هوش , استعداد , فناوری , خلاقیت و تلاش , به تبدیل مواد خام به فرآورده های مورد نیاز می اندیشد , ولی نباید از یاد ببریم که بهره برداری نامعقول و خارج از ظرفیت های طبیعت ( آب , خاک , هوا , منابع طبیعی , گیاهان , جانوران و انسانها ) چه صدماتی را به خود انسان خواهد رساند و اگر این روند , بی رویه ادامه یابد چه فاجعه ای رخ خواهد داد , اینجاست که دانش بشر به فریادش می رسد و با ارائه مفاهیم پایه ای همچون توسعه پایدار حد و مرزی را برای زیاده خواهی نسل بشر ترسیم می نماید .
بنابراین اگر بخواهیم در جهت رفاه و آسایش و زندگی بهتر قدم برداریم چاره ای جز مدیریت صحیح محیط زیست نداریم و حرکت صعودی ما در این عرصه زمانی معنی پیدا می کند که براساس یک معادله منطقی پایه گذاری شود , معادله ای که یک سوی آن منافع انسانها و سوی دیگر آن حفاظت از محیط زیست است و همواره باید تعادل در دو سوی آن برقرار باشد .
شرکت سیمان ساوه با الهام گرفتن از این دیدگاه تمامی تلاشها و اقدامات خود را حول سه محور اقتصاد , اجتماع و محیط زیست پایه گذاری نموده و با این رویکرد خود را ملزم به رعایت دغدغه های طرفهای ذینفع می داند .

اقدامات زیست محیطی شرکت سیمان ساوه در راستای  استقرار سیستم مدیریت محیط زیست:
1-    سیستم پالایش و کنترل آلودگی
الف : سیستم های غبار گیر
-    وجود چهار دستگاه الکتروفیلتر و سه عدد بگ هاوس و 96 عدد بگ فیلتر از بدو تاسیس کارخانه سیمان خاکستری در طول خطوط و در کارخانه سیمان خاکستری زرند.
-     نگهداری و تعمیرات مستمر و به موقع سیستم های غبارگیری شامل الکتروفیلترها، بگ فیلترها، بگ هاوس ها و تجهیزات مرتبط با استفاده از کارشناسان و نیروهای مجرب.
-     اصلاحات اساسی بگ فیلتر های آسیای سیمان .
-     وجود دو دستگاه الکترو فیلتر و 26 عدد بگ فیلتر از بدو تاسیس کارخانه سیمان سفید ساوه در طول خطوط در کارخانه سیمان سفید.
-    تعمیرات اساسی و دوره ای الکتروفیلتر ها و تلاش در جهت حفظ و بازده الکتروفیلترها.

ب : سیستم تصفیه فاضلاب انسانی
-    استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب RBC به حجم 150 متر مکعب از سال 1386 در کارخانه سیمان خاکستری زرند و استفاده آب خروجی با کنترل و آزمایشات لازمه جهت فضای سبز کارخانه .
-    اصلاح سیستم تصفیه فاضلاب با اضافه کردن یک دستگاه فیلتر کربن فعال جهت کاهش میزان دترجنت به حد استاندارد در سال 1387 در سیمان خاکستری زرند .
-    استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب RBC به حجم 50 متر مکعب از سال 1382 در کارخانه سیمان سفید ساوه و استفاده آب خروجی با کنترل و آزمایشات لازمه جهت فضای سبز کارخانه .
-    اصلاح سیستم تصفیه فاضلاب با اضافه کردن دو عدد چربی گیر بی هوازی  جهت کاهش میزان چربی و دترجنت  به حد استاندارد در سال 1389 در سیمان سفید ساوه .
2-    پایش های زیست محیطی
-    پایش خروجی های الکتروفیلتر ها و بگ هاوس ها در کارخانه های سیمان سفید ساوه و سیمان خاکستری زرند ، حداقل هر سه ماه یکبار .
-    پایش خروجی تصفیه خانه ها در کارخانه های سیمان سفید ساوه و سیمان خاکستری زرند ، حداقل هر سه ماه یکبار .
-    استفاده از سیستم پایش لحظه ای در روی خروجی الکتروفیلترهای کارخانه های سیمان خاکستری زرند.
-    استفاده از سیستم پایش لحظه ای در خروجی پساب تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی کارخانه های سیمان خاکستری زرند و سیمان سفید ساوه.
-    بازرسی های زیست محیطی شامل ریخت و پاش مواد در دپارتمانهای، ریخت و پاش مواد روغنی ، گریس مواد سوختی و انواع ضایعات بصورت ماهانه توسط واحد HSE و اعلام نتایج بازرسی ها به واحدهای مربوطه جهت انجام اقدامات اصلاحی وپيشگيرانه.
-    تکمیل چك لیست های زیست محیطی و انجام بازرسی ها توسط کليه واحدها و پیمانکاران و کنترل چک لیست ها.
-    پایش گازهای  BTEX خروجی های اگزوز خودرو های سبک و سنگین کارخانه های سیمان سفید ساوه و سیمان خاکستری زرند  بطور سالیانه .
-    پایش صدا و گرد و غبار محیطی کارخانه های سیمان سفید ساوه و سیمان خاکستری زرند  بطور سالیانه .

3-    مدیریت پسماندها
-    پاکسازی محوطه ها و سایت صنعتی و جمع آوری و تفکیک پسماندهای دو کارخانه جهت کاهش آلودگی محیط و انتشار غبار .
-    تدوین و اجرای برنامه عملیاتی مدیریت پسماندها.

4-    استقرار و نگهداری  سیستم مدیریت محیط زیست
-     پیاده سازی، استقرار و نگهداری  سیستم مدیریت محیط زیست و اخذ گواهینامه سیستم مدیریت محیط زیست ISO14001:2004 از شرکت TUV NORD .
-    انجام مطالعات جامع زیست محیطی EMS & EMP در پیاده سازی مطالعات مذکور کارخانجات سیمان خاکستری زرند و سیمان سفید ساوه و معادن شرکت   .
-    پیاده سازی و اجرای مدیریت استراتژیک که دو کمیته اصلی راهبردی آن مربوط به محیط زیست می باشد و پروژه های بهبود محیط زیستی در دو کارخانه  در این کارگروه ها تعریف و  برنامه ریزی و اجرا می شود و همچنین مسائل زیست محیطی و انرژی بررسی و مدیریت می گردد .
     *. کارگروه محیط زیست
     *. کارگروه مدیریت انرژی

5-    افزایش سازگاری فرآیند تولید و محصول با محیط زیست
-    استفاده از آجر های نسوز منیزیتی در فرآیند تولید سیمان سفید و حذف آجرهای کرومیتی به منظور جلوگیری از آلایندگی محیط زیست .
-    استفاده از پشم سنگ بجای آزبست در عایق کاری های کارخانه جهت حذف آلایندگی زیست محیطی .
-    آب بندی و نشتی گیری تجهیزات و ماشین آلات خطوط جهت جلوگیری از انتشار گرد و غبار و نشتی روغن .
-    اجرای طرح الگوی مصرف  و کاهش مصارف در مورد لوازم تحریر و مواد شوینده و ... .
-    کاندیشن مانیتورینگ روغنهای مصرفی .

6-    ایجاد و نگهداری فضای سبز
-    ایجاد و نگهداری فضای سبز مشجر داخل کارخانه و کمربند سبز به میزان 110 هکتار در کارخانه سیمان سفید ساوه با تنوع درختان کاج ، سرو ، اقاقیا ، انار ، پسته و ... .
-    ایجاد و نگهداری فضای سبز مشجر داخل کارخانه و کمربند سبز به میزان 86 هکتار در کارخانه سیمان خاکستری زرند با تنوع درختان کاج ، سرو ، اقاقیا ، پسته و ...
-    استفاده از سیستم آبیاری قطره ای در آبیاری فضای سبز محوطه داخلی کارخانه های سیمان سفید و سیمان خاکستری زرند.

7-    آموزش و فرهنگ سازی
شرکت در راستای فرهنگ سازی و افزایش میزان آگاهی و دانش پرسنل در رابطه با مسائل زیست محیطی اقدامات ذیل را انجام داده است :
-    چاپ بروشور و CD دستاورد های محیط زیستی کارخانه .
-    شرکت در نمایشگاه های  بین المللی و منطقه ای محیط زیست و فرهنگ سازی در امر محیط زیست و آشنایی افکار عمومی در مورد اقدامات انجام شده محیط زیستی .
-    برگزاری دوره های تخصصی و عمومی محیط زیستی .
-    انجام مانور های زیست محیطی به مناسبت های مختلف .

محیط زیست سرمایه مشترک همه انسانها است ، در حفظ آن کوشا باشیم